ODKRYWCY I ODKRYWCZYNIE!
Pokażcie się światu - nagradzamy najlepsze projekty wzornicze inspirowane działalnością Mikołaja Kopernika.
To już XVI edycja Young Design. Konkurs organizowany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego z myślą o młodych projektantach chcących zaprezentować swoje innowacyjne pomysły.
Kierowany jest do studentów i absolwentów wzornictwa, sztuki, grafiki, malarstwa i architektury. Uczestnicy konkursu mają możliwość bezpośredniego spotkania z przedstawicielami polskiego biznesu, sztuki i kultury, tworzącymi Kapitułę Stypendialną.
Podczas prezentacji projektant przedstawia nie tylko projekt, ale ma również możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i kompetencji niezbędnych do współpracy z potencjalnymi pracodawcami.
Prezentacja i umiejętność uzasadnienia projektowego jest jednym z kryteriów oceny finalistek i finalistów.
W tym roku czekamy na projekty, które przesuwają horyzont tego, co poznane i szeroko rozumiane. Szukamy projektów odważnych, wizjonerskich, wykraczających poza czas.
Obecna edycja nawiązuje do bardzo wszechstronnej działalności patrona roku 2023 – Mikołaja Kopernika, który niepodważalnie był odkrywcą i badaczem, ale też ekonomistą, politykiem i lekarzem. Na przekór swoim czasom i swojemu pochodzeniu udowodnił, że wytrwałość, pasja i pokora potrafią zmienić świat.
Nie boimy się, tak jak Kopernik, oswajać tabu i „wstrzymać Słońce i ruszyć Ziemię” w dziedzinie projektowania.
Zarówno na przełomie XV i XVI wieku, tak i dziś, te cechy mają szansę pomóc młodym projektantkom i projektantom w rozwiązaniu palących problemów XXI wieku.
Zachęcamy do odważnego podejścia i stawienia czoła największym problemom współczesnych czasów.
Odsalanie wody, zdrowie psychiczne, ponowne wykorzystanie surowców i wszystko to, co spędza sen z powiek wynalazcom, odkrywcom, wizjonerom. By przyszłość była już dziś.
Laureat nagrody głównej otrzymuje Stypendium im. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 zł. Przyznawane są także dodatkowe nagrody pieniężne ufundowane przez partnerów konkursu.
W tym roku poza wyróżnieniem projektów zmieniających świat pokażemy również najciekawszych odkrywców poprzednich edycji Konkursu Young Design.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zgłoszenie prototypu lub produktu fizycznego.
Nagrody:
Nagroda główna:
Stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej, ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 20 000 zł
Jacek Janas – SelfHytte
Nagrody specjalne:
Nagroda Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – 10 000 zł
Jakub Bruss – BASOW
Nagroda Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. – 10 000 zł
Oleksandra Milishchuk – FEMO.
Nagroda Fundacji Orlen – 20 000 zł
Aleksandra Wróbel – Mycelio
Nagroda dodatkowa Fundacji Orlen – 10 000 zł
Beata Świętońska – Flor-i
Nagroda Polskiej Fundacji Narodowej – 20 000 zł
Jacek Janas – SelfHytte
Nagroda Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu – 20 000 zł
Karolina Fischer – Próbnik tkanin żakardowych z wykorzystaniem druku sublimacyjnego
Nagroda ARP Budownictwo Sp. z o.o. – 4 000 zł
Jacek Janas – SelfHytte
Nagroda Ministra Edukacji i Nauki: nagroda rzeczowa – tablet graficzny
Karolina Fischer – Próbnik tkanin żakardowych z wykorzystaniem druku sublimacyjnego
Wirtualny spacer po wystawie:
Zobacz relację z Gali:
Patronat Honorowy
Jury
Agnieszka Wasilewska, Prezes Zarządu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, przewodnicząca Jury
Absolwentka Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów MBA. Przed pracą w IWP pełniła funkcję prezesa Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Wcześniej związana z firmami z branży wydawniczej i mediowej oraz Polską Agencją Prasową. Pracowała jako ekspert Public Relations, reklamy oraz producent sesji fotograficznych. Miłośniczka dobrego designu, fotografii i sztuki. Pasjonatka archeologii, polityki i lotnictwa – posiada licencję pilota samolotów jednosilnikowych.
Cezariusz Lesisz, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Cezariusz Lesisz jest absolwentem Wydziału Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Ukończył studia magisterskie na kierunku Finanse i rachunkowość oraz podyplomowe – Prawo dla menedżera. Studiował także Budownictwo Lądowe na Politechnice Wrocławskiej. Złożył egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych Spółek Skarbu Państwa. Przez ponad 20 lat aktywnie działał w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce i USA. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, zarządzaniu jednostkami organizacyjnymi oraz w nadzorze spółek prawa handlowego. Pracował także w sektorze bankowym (BZ WBK S.A.) oraz w administracji rządowej (Ministerstwo Finansów). Dzięki długoletniemu doświadczeniu zawodowemu posiada kompetencje w zakresie zarządzania procesami biznesowymi w przedsiębiorstwach, negocjacji oraz realizacji projektów restrukturyzacyjnych, rozwojowych i innowacyjnych.
Prof. dr hab. Magdalena Kochanowska
Badaczka, projektantka, edukatorka, socjolożka, antropolożka dizajnu i kultury materialnej. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi szkolenia i warsztaty kreatywne dla instytucji kultury, projektantów i przedstawicieli NGO’sów. Współpracowała z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” i Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, czego efektem była wystawa „Dizajn dla wolności – wolność w dizajnie. Polskie projektowanie graficzne 1981-2011” w Berlinie i Tokio. Jest także pomysłodawczynią reportażu i cyklu wystaw „Zasoby” poświęconych szczegółom produkcji przedmiotów użytkowych i roli, jaką w tym procesie odgrywa odpad. Wykładała w warszawskiej School of Form i na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Aktualnie związana z ING Hubs, gdzie odpowiada za projektowanie doświadczeń.
Dr Marcin Zarzecki, Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie socjologia, nauczyciel akademicki w Instytucie Socjologii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W sektorze prywatnym zajmował stanowiska związane z doradztwem strategicznym. Od 2014 roku był Kierownikiem Laboratorium Metod Numerycznych i Analiz Statystycznych. W latach 2016–2018 pełnił funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego (od 2014 w Zarządzie Głównym PTE, od 2018 w Prezydium PTE jako wiceprezes). W latach 2015–2016 był zastępcą dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2016 roku pełni funkcję prodziekana Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W roku 2016 został powołany przez Premiera Rady Ministrów do Rady Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu. Od roku 2016 jest członkiem Zespołu konsultacyjnego ds. badań społecznych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od 2019 roku pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie odpowiedzialny był za strategie polityk publicznych, analizy i ewaluacje. Autor lub współautor ponad 100 publikacji recenzowanych.
Dr Joanna Jurga
Projektantka produktu i przestrzeni, badaczka w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego oraz wykładowczyni w School of Form. Specjalistka projektowania dedykowanego poczuciu bezpieczeństwa. W swojej pracy chętnie porusza zagadnienia z zakresu designu synestetycznego i spekulatywnego. Analogowa astronautka i dwukrotna komandorka symulacji misji kosmicznych w Mobilnej Stacji Badawczej Lunares. Nauczycielka medytacji i pasjonatka kosmosu. Współpracowała przy projektach badawczych z infuture hatalska foresight institute i Instytutem Kontekstów Pracy. Wyróżniona na międzynarodowych wystawach i festiwalach, takich jak Łódź Design Festival, Gdynia Design Days czy Dutch Design Week. Finalistka konkursów MakeMe, Young Polish Designer, Innovation Ad oraz Jutronauci.
Agata Nowotny
Badaczka, projektantka, edukatorka, socjolożka, antropolożka dizajnu i kultury materialnej. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi szkolenia i warsztaty kreatywne dla instytucji kultury, projektantów i przedstawicieli NGO’sów. Współpracowała z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” i Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, czego efektem była wystawa „Dizajn dla wolności – wolność w dizajnie. Polskie projektowanie graficzne 1981-2011” w Berlinie i Tokio. Jest także pomysłodawczynią reportażu i cyklu wystaw „Zasoby” poświęconych szczegółom produkcji przedmiotów użytkowych i roli, jaką w tym procesie odgrywa odpad. Wykładała w warszawskiej School of Form i na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jakub Jezierski
Projektant graficzny, nauczyciel akademicki i doktor sztuki mieszkający w Warszawie. Z wykształcenia architekt. Wykładowca w Pracowni Podstaw Komunikacji Wizualnej na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 2023 obronił doktorat pt Wizualne formy protestu i ich wpływ na kształtowanie postaw społecznych. Specjalizuje się projektowaniu prasowym, brandingu, wystawiennictwie, typografii i ilustracji. Zdobywca złotego medalu w konkursie tematycznym 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Laureat konkursów Polish Graphic Design Awards, Projektu Roku, Klubu Twórców Reklamy i Grandfrontu. Współzałożyciel i członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.
Young Design 2023 – Rok Mikołaja Kopernika
XVI EDYCJA KONKURSU – WARUNKI UCZESTNICTWA
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie i wysłanie formularza zgłoszeniowego do 30 kwietnia 2023 roku.
Do formularza należy dołączyć poniższe dokumenty:
1. Skan dyplomu – w przypadku absolwentów.
2. Skan legitymacji studenckiej (dwustronny) – w przypadku studentów,
3. CV uczestnika – dotyczy absolwentów i studentów.
4. Opis projektu w formacie pdf (zawierający zdjęcia projektu i prototypu oraz parametry techniczne produktu, wykorzystane materiały, funkcjonalność użytkowania)
Uczestnik zobowiązany jest zawrzeć w projekcie w wersji elektronicznej następujące elementy:
- projekt nawiązujący do tematu przewodniego zapisany w formie elektronicznej, w formacie PDF (może zawierać maksymalnie cztery wizerunki danego produktu: dwa rysunki, szkice lub, renderingi oraz dwa zdjęcia prototypu lub produktu),
- opis projektu zawierający: nazwę projektu/produktu, parametry techniczne produktu, wskazanie funkcji produktu wraz z opisem przeznaczenia, wykorzystane materiały, wskazanie możliwych technologii produkcji,
- informacje dodatkowe istotne dla projektu.
HARMONOGRAM
30 kwietnia 2023 r. – ostateczny termin nadsyłania projektów.
10 maja 2023 r. – obrady Zespołu Ekspertów Organizatora, wybór finalistów.
11 maja 2023 r. – poinformowanie Finalistek i Finalistów drogą elektroniczną o zakwalifikowaniu do finału i o prezentacji przed Kapitułą Stypendialną.
12–19 maja 2023 r. – termin dowozu prototypów do siedziby Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.
22 maja 2023 r. – prezentacje finałowe przed Kapitułą Stypendialną (na platformie Teams) oraz obrady Jury.
1 czerwca 2023 r. – otwarcie wystawy, ogłoszenie Zwycięzców i wręczenie nagród podczas uroczystości w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Kontakt i regulamin
Zapraszamy do kontaktu – youngdesign@instytutwzornictwa.com
Pełen regulamin konkursu znajdziecie poniżej.
UWAGA – WAŻNA ZMIANA W REGULAMINIE: do udziału w Konkursie Young Design 2023 dopuszczamy również studentów I stopnia.