Instytut Wzornictwa Przemysłowego został zaproszony do zaaranżowania tegorocznego pawilonu Rzeczpospolitej podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Z radością podjęliśmy się tego zadania, które odpowiada naszej misji tworzenia i wspierania polskiego wzornictwa – to właśnie w IWP w latach 50. działały pierwsze warsztaty stolarskie, w których powstawały kultowe projekty Wandy Telakowskiej, Ewy Kruszewskiej i Marii Chomentowskiej czy Zakład Ceramiki i Szkła, w którym tworzyła Danuta Duszniak oraz Antoni Buszek.
Jako ekspert w dziedzinie designu przy aranżacji pawilonu Rzeczpospolitej skupiliśmy się na promocji rodzimych marek, które mimo masowej produkcji dbają o najwyższy poziom wzornictwa, estetykę, ergonomię i jakość swoich produktów. Postawiliśmy na stosunkowo młode firmy, takie jak Comforty czy Absynth, ale i te z wieloletnimi tradycjami, jak Paged czy Giera Design. Dokonaliśmy takiego wyboru mając pewność, że sofy, krzesła czy lustra ich produkcji, to najlepsza wizytówka polskiego wzornictwa przemysłowego.
Jako instytucja wspierająca polskich projektantów nie zapomnieliśmy o artystach i rzemieślnikach, tworzących pojedyncze i wyjątkowe dzieła. Do współpracy przy aranżacji pawilonu zaprosiliśmy Jana Ankiersztajna, Atelier Szostak, Toma Bensariego, Marka Bimera, Jana Garncarka, Macieja Gąsienicę Giewonta, Szymona Kellera, Marcina Kubernę oraz Matusza Sipiorę. W pawilonie pokazujemy ich znakomite, często ręcznie wykonane przedmioty o wysokiej wartości artystycznej. Fakt, że istnieją w pojedynczych lub limitowanych egzemplarzach sprawia, że są pożądane przez kolekcjonerów oraz osoby szukające oryginalnych produktów.
Połączenie dużych firm z artystami indywidualnymi nie jest przypadkowe. Instytut Wzornictwa Przemysłowego zawsze odgrywał kluczową rolę we wdrażaniu do polskiego przemysłu najlepszych projektów i innowacyjnych rozwiązań. Łączenie i sieciowanie zdolnych młodych projektantów z biznesem nie tylko podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu to cel naszej instytucji, o czym, dzięki uprzejmości Rzeczpospolitej, rozmawiać będziemy podczas debaty pt.: „Polscy projektanci i polski biznes: jak zaprojektować i zbudować mosty?”, w której wezmą udział projektanci i pracownicy IWP oraz przedstawiciele świata biznesu.
Relacja z debaty:
Organizator: Rzeczpospolita
Partner Salonu: Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Dziękujemy naszym Partnerom za pomoc w aranżacji Salonu Rzeczpospolitej: Jan Ankiersztajn, Szostak Atelier, Tom Bensari, Marek Bimer, Jan Garncarek, Maciej Gąsienica Giewont, Szymon Keller, Marcin Kuberna, Mateusz Sipiora, Absynth, Paged Meble, Comforty, GieraDesign
Date:
2 września 2024