W dniach 24 czerwca – 12 września 2023 r. (z możliwością przedłużenia) zapraszamy do siedziby naszego Instytutu na wystawę pokonkursową 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu, zorganizowaną we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
Pierwsza wystawa Międzynarodowego Biennale Plakatu została zainaugurowana 6 czerwca 1966 roku i od tego czasu niezmiennie pozostaje najważniejszym świętem plakatu, prezentując szerokiej publiczności najwybitniejsze prace wykonane przez artystki i artystów z całego świata.
W tym roku plakaciści i plakacistki zostali zaproszeni do udziału w dwóch konkursach: otwartym Konkursie Głównym dla projektantów i projektantek graficznych, artystów i artystek oraz studentek i studentów, do którego mogły zostać zgłoszone plakaty powstałe w latach 2021 – 2023 oraz Konkursie Tematycznym, który skupia się wokół pojęcia „dom”.
W Konkursie Głównym komisja selekcyjna wybrała plakaty, które w pełni uzewnętrzniły międzynarodowy charakter konkursu: wielość form ekspresji – od oszczędnych po rozbudowane, od wielobarwnych po monochromatyczne; zagadnienia – od codziennych, wręcz intymnych kontekstów wypowiedzi przez wielkie wydarzenia kulturalne aż po bolesne problemy społeczne, światowe.
W konkursie tematycznym komisja wybrała plakaty skupiające się wokół pojęcia „dom”, które zachęcają do refleksji nad rolą, jaką dom odgrywa w kulturze, życiu człowieka oraz kształtowaniu jego tożsamości.
Dodatkowo, z inicjatywy studentów, powstała trzecia kategoria konkursu „Korzenie”, do której zaproszono kilkanaście renomowanych uczelni artystycznych z całego świata.
Nasze korzenie to podstawa dalszego wzrostu i rozwoju. Dom rodzinny, kraj pochodzenia, nasz język, literatura, historia, dziedzictwo kulturowe i tożsamość́ to elementy, z których czerpiemy, by budować́ własną indywidualność́. Rozwój, rozkwit i dążenie do zamierzonych celów zawsze zakorzenione jest w naszych podstawach: wydeptujemy ścieżki tożsamości w nieodkrytych wcześniej obszarach, by stać się̨ inspiracją dla innych.
Temat rozumiany jest wieloaspektowo. Odkrywanie swoich korzeni, troska o nie czy tworzenie systemu zakorzenienia w kulturze dla przyszłych pokoleń́ – to wszystko jest szczególnie ważne w procesie budowania tożsamości indywidualnej i narodowej. To, skąd się̨ wywodzimy i ile na ten temat wiemy, ma istotny wpływ na całe nasze dalsze życie. Dbałość́ o korzenie to przywilej, obowiązek i powinność, którą warto pielęgnować́.
Wystawa, która odbędzie się w siedzibie naszego Instytutu, jest wydarzeniem towarzyszącym 28. Międzynarodowemu Biennale Plakatu. Podczas wystawy zaprezentowanych będzie 88 plakatów, które jury wybrało spośród prac nadesłanych przez polskich i zagranicznych studentów w konkursie „Korzenie”.
Podczas otwarcia wystawy, które odbędzie się w dniu 24 czerwca 2023 roku o godz. 15:00 w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie, zostaną przyznane nagrody oraz wyróżnienia.
Oprawę muzyczną podczas otwarcia wystawy zapewni Chór Uniwersytetu SWPS, który uczestniczy w różnorodnych przedsięwzięciach muzycznych, koncertach, festiwalach, przeglądach i konkursach chóralnych. Chór ma na swoim koncie również wydanie płyty „Kołowrót”, która zdobyła ogromne uznanie wśród dziennikarzy muzycznych.
Udział w otwarciu jak i w wystawie jest bezpłatny.
W dniu 24 czerwca 2023 r. o godz. 18:00 zostanie również otwarta wystawa plenerowa na Placu Piłsudskiego w Warszawie, na której będzie można zobaczyć plakaty wybrane w Konkursie Tematycznym „Dom”. Wystawa potrwa do października 2023 r.
W tym samym dniu o godz. 19:00 w Pałacu Czapskich w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 5, odbędzie się otwarcie Międzynarodowego Biennale Plakatu, w tym Wystawy Głównej Biennale i wystawy laureata Nagrody Józefa Mroszczaka, przyznawanej przez Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatem jest Alain le Quernec. Wystawa potrwa do 12 września 2023 r.
Date:
15 czerwca 2023